עיצוב מוצר

עיצוב מוצרים, עם ראיית הצורך בשרות, ותחזוקה

עיצוב מוצר תחום ונושא לדיונים רבים, עיצוב מוצר נושא אופנתי, עיצוב מוצר מקצוע שרבים רואים בו אתגר בעולם המערבי ובישראל עיצוב מוצר הפך לטרנד ולשאיפה של עשרות צעירים להשתלב בשוק עיצוב מוצר. עיצוב בכלל הפך למושג שהחליף שמות מקצועות מקובלים כמו ספר למעצב שער, גנן למעצב גינות ועוד עשרות דוגמאות לזילות המושג.

הדרישה בארץ ללימודי המקצוע הביא לשגשוג ופריחה של מוסדות מוכרים ולא מוכרים ללימודי עיצוב מוצר. מאות  לומדים נוספים מדי שנה, שוק עיצוב מוצר ברוויה, גם כך בשוק הישראלי המוגבל בהיקפו יש עודף כוח אדם במקצוע עיצוב מוצר והתוצאה מעצבים פונים לתחומים קרובים כדי למצוא פרנסה ולהתקדם.

רוב מעצבי המוצר שעוסקים בתחום עיצוב תעשייתי ובשוק מוצרי הצריכה עושים שימוש רב בחומרים פלסטיים שטכנולוגיות העיבוד היישום שלהם מאפשרת כמעט ישום כל  גחמה ובעזרת טכנולוגיות המחשוב המתקדמות שמאפשרת למעצב המוצר ליישם כמעט כל רעיון גם ללא ידע והבנה טכנולוגית.

עיצוב מוצר משמש כלי בידי יצרנים לקידום מכירות וליצירת תלות מוחלטת של הלקוח ביצרן ובשרות שלו. לדוגמה רכב מודרני מעוצב כך שהלקוח חייב להחליף מכלולים, עיצוב המוצר יוצר אצל הלקוח תלות מוחלטת בנקודת השרות של היצרן ובספקים מאושרים במוסכים ובכלים ייעודיים. עיצוב מוצר בתחומים רבים גרם לאבסורדים בתלות בין לקוח ליצרן, דוגמה מתעשיית הרכב בעבר הלא רחוק החלפת נורה ברכב הייתה ביכולתו של כל אדם ממוצע … החלפת נורה ברכב מודרני הפכה לאתגר אקרובאטי במקרה הטוב ובמקרה הקיצוני תהליך שדורש מוסך מוסמך לפירוק מכלולים כדי להגיע לנורה, עודף עיצוב מוצר גורם למוצרים רבים להפוך למוצר חד פעמי שאינו כדאי או אינו בר תיקון במחיר סביר. עיצוב מוצר הפך לכלי של יצרנים להגברת הצריכה ללא צורך.

עיצוב מוצר נכנס לתחום מוצרים “ירוקים” ויש עשרות מוצרים ירוקים שעברו תחת ידו של מעצב מוצר שאמנם בהגדרתם הסופית הם ירוקים אבל תהליכי היצור שלהם או הדרך הטכנולוגית להגיע אליהם דורשת ניצול משאבים מוגזם…

לוקודזיין רואה את עיצוב המוצר ככלי נוסף להשגת מוצר טוב אבל לא ככלי שמכתיב פתרונות שיוצרים תלות צרכן ביצרן או בעיות שמחייבות תלות במומחה. גישתנו יוצאת מנקודת השקפה – עיצוב מוצר חייב להיות ידידותי למשתמש באותה מידה כמו למתחזק לנותן השרות ולכיסו של הצרכן.